Apie veislę


Britų trumpaplaukės katės

Kilmės šalis: Didžioji Britanija

Kilmė
Nors pirmieji įrašai apie šią veislę randami tik XX a. pradžioje, pati veislė žinoma gerokai anksčiau. Pirmosios trumpaplaukės katės į Didžiąją Britaniją įvežtos greičiausiai kartu su romėnų invazija ir ištisus šimtmečius buvo vaizduojamos piešiniuose bei graviūrose.Taip pat jos buvo eksportuojamos dideliais kiekiais į Naująjį Pasaulį, kur buvo labai populiarios. Įvairios spalvos ir raštai buvo išgauti veisiant kilmingiausias gatvių kates. Šie darbai vyksta ir dabar.

Aprašymas
Britų trumpaplaukės yra vienos didžiausių tarp kačių. Katės yra kresnos ir didelės, o patinai žymiai stambesni už pateles. Jų snukis apvalus, skruostikauliai stambūs, o nosis trumpa ir plati. Smakras gilus ir tvirtas. Smakro galiukas yra vienoje vertikalioje linijoje su nosies galiuku. Ausys mažos ir apvalios, išsidėsčiusios taip, kad sutaptų su apvaliu galvos kontūru. Galvą laiko trumpas ir storas kaklas. Kūnas yra kresnas, o nugara trumpa ir lygi. Krūtinė gili, o pečiai stiprūs. Kojos yra trumpos ir stiprios, letenos apvalios. Uodega stora ir vidutinio ilgio.

Spalva
Britų trumpaplaukės katės gali būti daugiau kaip šimto spalvų ir kailio žymių kombinacijų. Jų kailis trumpas, tankus ir neturi būti švelnus ar pūkuotas.

Vienspalvės Britų trumpaplaukės katės.
Kailis – vienos spalvos, prie šaknų ir neturi būti kito atspalvio. Visų spalvų kailyje, išskyrus baltos, neturi būti baltų šerių.

Balta – gryna, sniego baltumo, be gelsvo atspalvio. Nosies oda ir padai – rožiniai. Akys gali būti safyro mėlynumo ar auksinės, oranžinės ar vario spalvos. Neįprastas akis turinčių kačių akių spalva skirtinga. Nosies oda ir padai juodos spalvos.

Šokolado – bet koks ryškus šokolado spalvos atspalvis. Nosies oda ir padai – rožinės ar šokolado spalvos.

Alyvinė – pilka su rožiniu atspalviu. Nosies oda ir padai alyviniai.

Alyvinė – pilka su rožiniu atspalviu. Nosies oda ir padai alyviniai su rožiniu atspalviu.

Mėlyna – nuo šviesiai iki vidutiniškai mėlynos. Nosies oda ir padai mėlynos spalvos.

Kreminė – blyškiai kreminė. Nosies oda ir padai – rožiniai.

Visų aukščiau išvardintų kačių, išskyrus baltų, akių spalva – auksinė, oranžinė ar vario.

Rainosios Britų trumpaplaukės – raina – rečiausia britų trumpaplaukių spalva, rodanti šios katės laukinę kilmę. Klasikinė rainoji – dryžiai turi aiškiai išsiskirti ir būti ryškios spalvos. Ant kaktos turi būti klasikinis M formos ženklas, sudarantis surauktų antakių įspūdį. Ištisinės linijos turi eiti nuo išorinių akių kampų, taip pat siauros linijos ant skruostų. Ant kaklo ir krūtinės turi būti daug vientisų dryžių. Ant ausų turi būti kitas klasikinis rainų kačių ženklas – nykščio antspaudas – pagrindinės kailio spalvos plotas, apsuptas dėmių spalvos lopinėliu. Per viršugalvį iki pečių turi eiti dryžiai. Dėmės ant pečių turi sudaryti drugelio siluetą. Nuo vienos vientisos linijos išilgai stuburo į šonus lygiagrečiai pasiskirstę dryžiai. Ant abiejų šonų gali būti austrių formos lopinėlių, kuriuos turi supti vientisi žiedai. Uodega turi turėti kiek įmanoma daugiau vientisų žiedų, o galiukas turi būti tokios pat spalvos kaip ir žymės. Ant kojų turi matytis apyrankės, einančios nuo pat kūno iki pirštų galų. Pirštai ir pilvas – taškuoti.

Katės turi turėti simetriškas žymes abiejose šonuose. Akių spalvos – auksinė, oranžinė ar vario. Dėmėtosios rainosios – klasikinės rainosios ir dėmėtosios rainosios skiriasi žymėmis. Dėmėtosios rainosios turi vientisą liniją per stuburą, o iš kitos pusės – nutrūkstančią liniją, einančią lygiagrečiai vientisos, nuo kurios vertikaliai į šonus driekiasi daug siaurų dryžių. Tai ir suformuoja dėmėtųjų kailio struktūrą.

Žiedų ant uodegos turi būti daug ir jie gali būti vientisi arba nutrūkstantys. Taškuotosios – šių kačių galvos kailio struktūra tokia pat kaip ir rainųjų ar dėmėtųjų, tačiau ant kūno ovalių, apvalių ar rozetės formos dėmių, suformuojančių rainosios katės kailio struktūrą. Ant uodegos daug siaurų žiedų ar taškų. Vėžlio kiauto rašto rainoji britų trumpaplaukė – šių kačių rainumą pridengia raudonos ar kreminės spalvos šešėliai. Jų kailis su grynos raudonos spalvos lopinėliais ar dėmėmis, o kreminė spalva nėra visiškai gryna. Vėžlio kiauto struktūra ir dryžių spalvos turi būti aiškios.

Akių spalvos, išskyrus sidabrinių kačių, – auksinė, oranžinė ar vario.

Visose aukščiau minėtose struktūrose gali būti matomas sidabrinės spalvos genas – galima pastebėti sidabrišką pagrindą ir sidabrines šeriu šaknis su kitos spalvos dėmėmis.

Sidabrinių kačių akys žalios ar rudos. Vėžlio kiauto Britų trumpaplaukės – vėžlio kiauto kailio piešinįsudaro pagrindinės ir raudonos ar kreminės spalvų dėmių derinys. Dėmės turi būti lygiai pasiskirsčiusios po visą kūną, abi spalvos turi būti aiškiai matomos. Neturi būti ryškių vienos spalvos dėmių, tačiau vienas mažas lopinėlis ant snukio gali būti.

Vėžlio kiauto piešinio kailis gali būti mėlynos, šokolado, alyvinės ar juodos spalvos. Nosies odos ir padų spalva turi sutapti su dėmių spalva, tačiau gali turėti ir rožinį atspalvį. Akių spalvos – auksinė, oranžinė ar vario. Vėžlio kiauto ir baltos spalvos Britų trumpaplaukės – ši katė gali turėti bet kurios aukščiau išvardintos spalvos dėmių, maišytų su balta spalva. Dėmės turi būti aiškiai apibrėžtos ir be rainų dryžių. Bent trečdalis, tačiau ne daugiau kaip pusė kailio turi būti baltos spalvos. Spalvotos dėmės turi būti ant galvos, ausų, skruostų, nugaros, uodegos, letenų ir šonų. Nosies odos ir padų spalva gali būti rožinė ir / ar tokios spalvos, koks visas katės kūnas. Akių spalvos – auksinė, oranžinė ar vario.

Dvispalvės Britų trumpaplaukės– dvispalvių kačių kailis su vienos spalvos dėmėmis, maišytomis su balta spalva. Spalvotos dėmės turi būti ant galvos, ausų, skruostų, nugaros, uodegos, letenų ir šonų. Nosies oda ir padai gali būti rožiniai ir / ar tokios spalvos, koks visas katės kūnas. Akių spalvos – auksinė, oranžinė ar vario.

Dūmų spalvos Britų trumpaplaukės – dūmų spalva genetiškai sidabrinė ir sidabrinis poplaukis maksimaliai išskiria vienos spalvos ar vėžlio kiauto piešinio viršutinį kailį. Ant kailio neturi būti rainų dryžių. Nosies odos ir padų spalva sutampa su viršutinio kailio spalva. Akių spalva – auksinė, oranžinė ar vario.

Taškuotosios Britų trumpaplaukės – dar viena sidabrinės spalvos rūšis: spalva nudažius tik jų šerių galiukus, o jų šaknys – baltai sidabrinės. Taškai turi būti lygiai išsidėstę ant galvos, nugaros, šonų, ausų ir uodegos. Lygus taškų išsidėstymas daug svarbesnis už jų spalvą, kuri gali būti ir sodri, ir blyški. Krūtinė, smakras ir pilvas turi būti blyškios spalvos. Taškuotosios rūšys gali būti juodos, mėlynos, šokolado, alyvinės, raudonos ar kreminės ir bet kurios vėžlio kiauto struktūrai būdingos spalvos. Nosies oda turi būti plytų raudonumo, apjuosta kailio spalvos ruožu. Padų spalva taip pat turi sutapti su kailio spalva ir gali būti dėmėta, jei tai vėžlio kiauto piešinio kailį turinti katė. Visų šių spalvų kačių akių spalvos – auksinė, oranžinė ar vario, išskyrus taškuotąją juodą katę, kurios akys žalios. Taip pat ir taškuotoji auksinė britų trumpaplaukė katė. Jos auksinis ar abrikoso spalvos kailis su juodais ar tamsiai rudais taškeliais. Nosies oda rožinė, apjuosta juoda ar tamsiai ruda linija. Akys – žalios spalvos.

Margaspavė taškuotoji britų trumpaplaukė – spalvoti taškai tamsesni, o kūno spalva blyškesnė. Tarp kūno ir taškų spalvos turi būti ryškus skirtumas. Margoji britų trumpaplaukė – dėmės tamsiai rudos, o kūnas – gelsvai rudas. Mėlynoji – vidutinio ryškumo mėlynos dėmės, o kūnas – ledo baltumo. Šokolado spalvos – dėmės pieniško šokolado, o kūnas – dramblio kaulo spalvos. Alyvinės – pilkai rožinės dėmės, o kūnas – magnolijų spalvos. Raudonos – sodriai raudonos dėmės, o kūnas – balkšvai kreminės spalvos. Kreminė – kreminės dėmės, o kūnas – balkšvai kreminės.

Aukščiau išvardintos spalvos taip pat gali būti ir vėžlio kiauto struktūrą sudarančių dėmių spalvos, taip pat dryžių, dėmių ir dryžių, dūmų efektą formuojančių taškų, sidabrinių dryžių ir sidabrinių vėžlio kiauto struktūrą formuojančių dėmių ir dryžių spalvos. Jei kailis su vėžlio kiauto piešinio dėmėmis ir dryžiais, spalvotos tik pačios dėmės, o kūnas – vienos spalvos, atitinkančios pagrindinę dėmių spalvą. Nosies odos ir padų spalva atitinka dėmių spalvą. Akių spalva – sodriai mėlyna.

Ūgis ir svoris
4–7 kg

Kailio ilgis
Trumpas

Gyvenimo trukmė
Britų trumpaplaukės paprastai gyvena iki ankstyvos paauglystės, tačiau žinoma, kad jos gali gyventi ir ilgiau.

Vidutinis vados dydis
5

Negalavimai
Britų trumpaplaukės yra stiprios, sveikos katės, neturinčios ypatingų sveikatos problemų. Jos gali gyventi gana, tačiau nuo 8 metų patartina kasmet tikrinti sveikatą, įskaitant dantų išvalymą ir kraujo tyrimus kepenų ir inkstų funkcijoms patikrinti.

Būdo bruožai
Britų trumpaplaukės – didelės ir švelnios katės, tikros „švelniosios kačių milžinės“. Jos draugiškos, prieraišios, puikiai sutaria su vaikais ir kitais gyvūnais. Nereikalauja nuolatinio dėmesio ir yra gerokai tylesnės nei jų draugės iš užsienio. Jos ne tokios smalsios, dėl ko kitos katės dažnai patenka į pavojų, todėl jei išleisite į sodą, jos tikrai nenuklys. Tačiau dažniausia joms labiau tinka naminių kačių vaidmuo.

Keliamas triukšmas
Mažas

Aktyvumas
Vidutinis

Tinkamumas auginant su vaikais
Labai tinka

Draugiškumas tos pačios veislės individams
Labai tinka

Draugiškumas kitiems gyvūnams
Tinka

Parodų reikalavimai
Britų trumpaplaukės katės yra be galo populiarios parodose, ir dėl didelės kailio spalvų įvairovės bei struktūros daugelyje parodų šios veislės sekcija yra pati didžiausia. Jas palyginti lengva paruošti parodoms, nes šios veislės kačių kailis trumpas, o dėl ramaus temperamento jos puikiai jaučiasi kelionėse į parodas, nors varžybos paprastai būna sunkios ir aukšto lygio. Apdovanojimų šios veislės katės gali nepelnyti, jei jų kailis yra ilgas ir pūkuotas, netinkamos spalvos arba struktūros, jei blogas skandis, netinkama akių spalva, baltos dėmės, išskyrus baltas kates, taip pat jei neatitinka kriterijų, taikomų visų veislių katėms: kaukolės deformacija, akių vokų deformacija, žvairumas, uodegos užsilenkimas ir kt.

Kailio priežiūra
Viena iš priežasčių, kodėl Britų trumpaplaukės katės tapo tokios populiarios pastarajame amžiuje, yra ta, kad jų nereikia šukuoti. Kailis yra trumpas ir tankus ir katė gali puikiai jį prižiūrėti pati.

Šėrimasis
Mažas